Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Dactylido-Festucetum arundinaceae R. Tx. ex Lohmeyer 1953 (Ebír-nádképű csenkeszrét)
Magas, zsombékoló gyepet alkotó társulás, amely tápanyagban gazdag vályogtalajokon lép fel. A nagyobb folyók partján a magas árhullám által érintett zónában alakul ki, ahol a fűzligetekkel érintkezik. Ma a kultúrtájban többnyire a marhalegelők, nedves szántók és földutak mentén húzódó árkokba szorul vissza. A társulás átmeneti kiszáradást is képes elviselni, lévén a társulásalkotó nádképű csenkesz (Festuca arundinacea) enyhén sótűrő faj. Mellette tömeges lehet a csomós ebír (Dactylis glomerata), állandó kísérők pedig a közönséges cickafark (Achillea millefolium), a paszternák (Pastinaca sativa), a francia perje (Arrhenatherum elatius), a mezei aszat (Cirsium arvense) és a fehér here (Trifolium repens).
Nálunk a Duna árterén, a magasabb újholocén teraszon találhatjuk állományait, többnyire az elegyes keményfaligetek helyén.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave