Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Ranunculo sardoi-Alopecuretum geniculati Bodrogközy 1962 (Iszapos hullámtéri legelő)
A hullámterek legnedvesebb rétjei, amelyen a leghosszabb ideig tart az iszapos üledék lerakódása. Ennek következtében az iszaplakó Nanocyperion növények jelennek meg az alacsony gyepben, amelynek azonban fő tömegét Phragmitetalia és Arrhenatheretea-fajok alkotják.
A társulás domináns fajai a buborcs boglárka (Ranunculus sardous) és a gombos ecsetpázsit (Alopecurus geniculatus), jelentősebb gyepalkotó fajok a vidrakeserűfű (Persicaria amphibia), a vízi kányafű (Rorippa amphibia), a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris), a fehér tippan (Agrostis stolonifera) és a szikesedést jelző hernyópázsit (Beckmannia eruciformis). A Nanocyperion-fajok közül említést érdemel a karcsú bajuszfű (Heleochloa alopecuroides), a henye pimpó (Potentilla supina) és az iszapgyopár (Gnaphalium uliginosum).
A (Tt: Tokaj környéke).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave