Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Potentilletum anserinae Felföldy 1942 (Libapimpós)
Syn.: Potentilletum anserinae Rapaics 1927 (2b. §), Lolio-Potentilletum anserinae Knapp 1946 (2b. §), Lolio-Potentilletum anserinae normale Knapp ex I. Kárpáti & V. Kárpáti 1963 (29. §, 31. §).
Ezt a társulást általában libalegelőnek szokták nevezni, de ennél jóval elterjedtebb szövetkezet. Különösen gyakori az alföldi és dunántúli falvak trágyázott, nedves faluvégi libalegelőin, de megtalálható laposabb árkokban, nedves dűlőutak mentén és a nagy folyók árterein, különösen a Duna mentén.
Jellemző fajai a domináns libapimpó (Potentilla anserina) mellett az eperhere (Trifolium fragiferum) és az angolperje (Lolium perenne). Állandó kísérői a csombormenta (Mentha pulegium), az egynyári perje (Poa annua), a szarvaskerep (Lotus corniculatus), a nagy és a lándzsás útifű (Plantago major, P. lanceolata), a közönséges cickafark (Achillea millefolium), továbbá a fehér tippan (Agrostis stolonifera), a pongyola pitypang (Taraxacum officinale), a fehér és a réti here (Trifolium repens, T. pratense), a közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris), a murok (Daucus carota) és az indás pimpó (Potentilla reptans).
Az Alföldön és a Dunántúlon gyakori, a Középhegységben ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave