Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


6. Potentillo anserinae-Juncetum bufonii (Felföldy 1942) Borhidi 2003 ass. nova, hoc loco (Libapimpós békaszittyós)
Bas.: Juncetum bufonii Juncus bufonius-Potentilla anserina subass. Felföldy 1942. Holotípus: Felföldy 1942 AGH 5: 101. Tab. 2. felv. Nr. 3. hoc loco.
Erősen trágyázott és gyakori vízborítású, taposott, sáros libalegelő, amely különösen vízlevezető árkok közelében alakul ki. Az átnedvesedett sekély vízáteresztésű, tömött talaj felső rétege iszapszerű konzisztenciát mutat, ami lehetővé teszi Nanocyperion jellegű fajok elszaporodását. A termőhely több vonatkozásban is szélsőségesen zavart, amit az egyévesek nagy száma és borítása mutat.
A társulás tömeges és egyben állandó fajai a libapimpó (Potentilla anserina), a varangyszittyó (Juncus bufonius) és a piros budavirág (Spergularia rubra). További konstans fajok az egynyári perje (Poa annua), a fakó libatop (Chenopodium glaucum), a papsajtmályva (Malva neglecta), az alacsony füzény (Lythrum hyssopifolium), a mezei tikszem (Anagallis arvensis), a közönséges vasfű (Verbena officinalis), a nagy útifű (Plantago major), a henye pimpó (Potentilla supina) és a parlagi bolhafű (Pulicaria vulgaris).
Valószínűleg igen sokfelé elterjedt. Alig tanulmányozták.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave