Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Ranunculetum repentis Knapp ex Oberd. 1957 (Kúszó boglárkás)
A társulás a kúszó boglárka (Ranunculus repens) monodomináns állományaiból áll, amely többnyire igen zárt gyepszőnyeget alkot. Nálunk a Duna-ártér gödi szakaszáról vannak biztos adataink, ahol a cönózis néhány négyzetméter kiterjedésű állományai az ártér magasabb szintjének kisebb vízszivárgásai környékén, másutt (pl. Debrecen, Eger, Velecei-tó) kisebb vízfolyások mentén alakulnak ki.
A társulás fontosabb kísérő fajai a libapimpó (Potentilla anserina), a csombormenta (Mentha pulegium), az erdei kányafű (Rorippa silvestris), a borzas sás (Carex hirta), a réti peremizs (Inula britannica) és a póléveronika (Veronica anagallis-aquatica); nálunk még a mocsári nefelejcs (Myosotis palustris), a vízi kányafű (Rorippa amphibia), az erdei lórom (Rumex sanguineus), a mocsári perje (Poa palustris) is. A hazai állományok összetétele stabil, fajgazdag, sok konstans fajjal. Ennek alapján nem értünk egyet azzal a felfogással (Ellmauer & Mucina 1993), miszerint a kúszó boglárkás társulás állományai ne lennének egy stabil összetételű asszociáció reprezentánsai.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave