Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


9. Ranunculo repentis-Alopecuretum geniculati R. Tx. 1937 (Kúszó boglárkás-ecsetpázsitgyep)
Syn.: Rumici crispi-Alopecuretum geniculati R. Tx. 1950 (29. §).
Ez a társulás egy tipikus kúszónövény-gyep, amely árterek és hullámterek levezető árkaiban, esetenként az áradás után visszamaradó vízzel telt mélyedésekben alakul ki. Nyugaton a társulás talaja többnyire tápanyagban gazdag és mérsékelten savanyú. A társulás névadó fajain kívül jellemzőek még a fehér tippan (Agrostis stolonifera), a buborcs boglárka (Ranunculus sardous), a fodros lórom (Rumex crispus), az indás pimpó (Potentilla reptans) és a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia).
Nálunk alárendeltebb jelentőségű társulás, amely a Dráva árterén, az ártér újholocén alacsonyabb szintjén, vagy a magasabb ártéri szintbe bemélyedő holtágak partjain fordul elő. Talaja helyenként kötött, iszapos, nyers öntés.
A (Mezőföld: Velencei-tó), Drávasík, Tt, Nyír.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave