Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Junco inflexi-Menthetum longifoliae Lohmeyer 1953 (Lómentás-szittyórét)
Patakparti juhlegelők és itatók környékének gyomtársulása, amely olyan helyeken alakul ki, amelyek alkalmi elárasztást szenvednek, de a meghatározó zavarást a magas nitráttartalom és a birkák taposása jelenti. Előfordul ezenkívül kisebb vízfolyások időszakosan elárasztott árokpartjain. Talaja többnyire glejes, felső humuszos-iszapos A-szinttel.
Az állomány szerkezete magaskórós jellegű, és általában kiemelkedik a környező legelők szintjéből. Jellemző a társulás névadó fajainak, a deres szittyó (Juncus inflexus) és a lómenta (Mentha longifolia) dominanciája. Gyakoribb kísérő fajok a borzas füzike (Epilobium hirsutum), a sédbúza (Deschampsia caespitosa), a mezei zsurló (Equisetum arvense), a pelyhes selyemperje (Holcus lanatus), a sovány perje (Poa trivialis), a kúszó boglárka (Ranunculus repens), a fodros lórom (Rumex crispus) és a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia).
A társulás minden bizonnyal előfordul nálunk, de eddig nem tanulmányozták. Az Alföld délkeleti szélén, Nagyszalonta mellett tanulmányozta E. Pop.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave