Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Luzulo albidae-Callunetum (I. Horvat 1931) Soó 1971 (32. kép) (Csarabos)
Az ország északkeleti és nyugati felében fordul elő, ahol a szubatlanti klímahatásra az erdőtalajok kilúgzódnak, vagy pedig a szilikátokban gazdag alapkőzeteken – főleg rioliton és palán vagy savanyú kavicsos hordalékon – keletkezett podzolosodó erdőtalajokon. A nagy kiterjedésű vágásokban a fokozódó erózió hatására másodlagos pionír társulásként alakul ki, gyakran törpe nyíres előerdő tisztásain. Ezért állományai többnyire messziről jól felismerhetők a felcseperedő ritkás nyíresről. Korábbi irodalmak ezért említik, illetve közlik Betuleto-Callunetum néven (pl. Pócs et al. 1958). Kétszintű szerkezetét a csarab felső és az áfonyák alsó félcserjés szintje alakítja ki, amely közé sűrű gyepet szőnek a korpafüvek és az erőteljesen fejlett, gazdag mohaszint. Tekintettel a hangafélék igen fejlett mikorriza-kapcsolataira, a nedvesebb termőhelyeken jelentős a gombák előfordulása is.
A jellemző és domináns faja a liláspiros virágú, erikoid levelű csarab (Calluna vulgaris), amelyet a gyakori kapcsos korpafüvön kívül ritkább korpafűfajok (Lycopodium complanatum, Huperzia selago) is kísérnek. Nem hiányoznak az áfonyák (Vaccinium myrtillus, V. vitis-idaea) és a macskatalp (Antennaria dioica) sem, sőt rajtuk kívül a körtikék (Pyrola spp.), a réti csormolya (Melampyrum pratense), mohák és helyenként gombák (Xerocomus, Leccinum rufum, L. scabrum, Cantharellus cibarius, Boletus-fajok) is gyakoriak.
ÉK (Zempléni-hg.), DK (Balatonv.: Uzsa környéke, Káli-medence: Salföld),NyDt (Bakonyalja, Vas, Zala), N (Sopron).
Csarabos fenyér (Luzulo albidae-Callunetum) fekete és vörös áfonyával, Nagyhutánál.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave