Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Nardo-Festucetum capillatae Klika et Smarda 1944 (Fonalascsenkeszrét)
A Dunántúl nyugati részén erdőtisztásokon, erdőszéleken kialakuló kis kiterjedésű, alacsony gyepek, amelyek délre és nyugatra az Alpokban, illetve északra, a Kárpátokban lényegesen nagyobb kiterjedésű állományokkal fordulnak elő. A társulás acidofrekvens fajokból álló társulásmintázata főleg irtásrétek sovány, bázisszegény erdőtalajain legeltetés hatására jön létre.
Alacsony (–40 cm magas), finom, sárgászöld gyep, amelynek uralkodó faja a fonalas csenkesz (Festuca capillata) filigrán, sok füzérkéjű virágzatával. Jelentősebb kísérői az ezüstös hölgymál (Hieracium pilosella), amelynek szőnyege összeköti a csenkeszcsomókat, a cérnatippan (Agrostis tenuis), a macskatalp (Antennaria dioica), a hegyi kakukkfű (Thymus pulegioides), a sovány ibolya (Viola canina), a magyar imola (Centaurea pannonica), a szőrös oroszlánfog (Leontodon hispidus), a füles hölgymál (Hieracium auricula) és a selyemperje (Holcus lanatus). Mohaszintje viszonylag szegényes, leggyakoribb a Cladonia fimbriata és a Polytrichum juniperinum előfordulása.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave