Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Agrostetum coarctatae-tenuis (Hargitai 1942) Soó 1971 (Hegyi száraz rét)
A Középhegység és a Dunántúl irtásrétjein elég gyakori, kis hozamú, számos eredeti gyepfajt tartalmazó, kisebb-nagyobb mértékben bolygatott társulás, amely főleg melegebb, napfényes tetőkön és lejtőkön, sovány, köves váztalajokon, de rendzinán és erubázon vagy egykori erdőtalajon is kialakul, többnyire cseres-tölgyes, szárazabb bükkös és erdeifenyves erdők helyén. A viszonylag vékonyabb szerkezetű, ritkás, mezo–xerotherm gyep nyár végére rendszerint kiég, színe ilyenkor aranysárga. Leggazdagabbak a cseres-tölgyesek helyén kialakult és évszázadok óta létező hegyi száraz rétek. Jó példája ennek a Zempléni-hegységben a Telkibánya feletti Bohó- vagy Gyertyánkúti-rétek, ahol a kárpáti hegyi rétek számos faja tenyészik. Többek között pl. 14 orchideafaj, a kenyérbélcickafark, a karcsú sisakvirág, a csengettyűvirág (mind védett faj!), és mások. Jellemző és domináns fajok a cérnatippan (Agrostis tenuis), a napvirág (Helianthemum ovatum), a gumós kőtörőfű (Saxifraga bulbifera), az epergyöngyike (Muscari botryoides), a fehér és a vörösszárú pimpó (Potentilla alba, P. heptaphylla), a citromkocsord (Peucedanum oreoselinum), a hegyi kakukkfű (Thymus pulegioides), a lándzsás útifű (Plantago lanceolata), a cickafark (Achillea millefolium), az illatos borjúpázsit (Anthoxanthum odoratum) és az orchideák (Orchis morio, O. ustulata, O. purpurea, O. militaris, O. mascula subsp. signifera etc.).
ÉK (gyakori, különösen szilikátos alapkőzeten), DK (Visegrádi-hg., Budai-hg. [homokkövön], Bakony, Balatonv.), NyDt (Vas, Zala), DDt (Somogy).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave