Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Genisto pilosae-Festucetum ovinae Simon 1970 (Juhcsenkeszrét)
A Kárpátok és a Ny-Alpok szilikátszikláin kialakuló pionír társulás. Hazánkban ritka, az Északi-középhegységben és a Dunántúl nyugati részén, kovasavban gazdag, kristályos kőzeteken, kis foltokban fordul elő főleg sziklagerincek, egykori lávafolyások erodálódott nyers sziklafelületén. Alacsony (–25 cm magas), ritkás gyep, fejlett moha-zuzmó szinttel.
Domináns és jellemző fajok a juhcsenkesz (Festuca ovina), a selymes rekettye (Genista pilosa), az aranyvessző (Solidago virga-aurea), a szirti páfrány (Woodsia ilvensis), a tavaszi keresztfű (Cruciata glabra), a háromfogfű (Danthonia decumbens), a kosborképű veronika (Veronica orchidea), az édesgyökerű páfrány (Polypodium vulgare), a madársóska (Rumex acetosella) és a mohák (Polytrichum piliferum, Bartramia pomiformis, Rhacomitrium canescens, Dicranum montanum), valamint zuzmók (Cladonia squamata, C. chlorophaea).
ÉK (Zempléni-hg. északi része, Bükk: Nagymező, Cserhát, Börzsöny), DK (Visegrádi-hg.), NyDt (Kőszeg, Vas, Őrség), N (Sopron).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave