Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Festuco ovinae-Nardetum Dostál 1933 (33. kép) (Szőrfűgyep)
Állományai a szubatlantikus jellegű, csapadékosabb és hűvösebb nyarú hegyvidékek tetőin és északias lejtőin tenyésznek. Többnyire bükkösök, mészkerülő tölgyesek irtásrétjeinek legeltetése során, degradációjukkal keletkeznek. Állományait főleg kovasavban gazdag alapkőzet-törmeléken, törmelékes lejtőkön vagy szilikát kavicstakarón kialakult, nyers humuszos felszínű kilúgzott, enyhén podzolos erdőtalajokon találjuk. A kaszálás elmaradásával a felhalmozódó alom anaerob bomlása kedvez az erőteljes kompetitorként viselkedő szőrfű és kísérő fajai megtelepedésének. Megjelenésére jellemző a vaskos, tömött gyep, sok elhalt levélzettel (alom), tőkocsányain a féloldalas füzérvirágzattal, amelyről könnyen felismerhető. Virágzás előtt a színe még fényes zöld, és a rendkívül vaskos, csomós szerkezetű levélhüvelyes tő teszi azonosíthatóvá. A gyep magassága kb. 20–30 cm, az alsó lágyszárú szint 15–20 cm magas. A mohaszint borítása 10–70% között változik.
Jellemző és domináns fajok: a szőrfű (Nardus stricta), a veres csenkesz (Festuca rubra), az illatos borjúpázsit (Anthoxanthum odoratum), a sápadt sás (Carex pallescens), a palástfüvek (Alchemilla spp.), a vérontófű (Potentilla erecta), a sovány ibolya (Viola canina), a macskatalp (Antennaria dioica), a hegyi pacsirtafű (Polygala vulgaris), a háromfogfű (Danthonia decumbens), helyenként (tetői friss vágáson) a korpafüvek (Diphasium complanatum, D. tristachyum). A gazdag mohaszintet számos faj (pl. Abietinella abietina, Climacium dendroides, Aulacomnium palustre, Calliergonella cuspidata) alkotja.
ÉK (Zempléni-hg., Bükk: Nagymező, Mátra, Börzsöny), DK (Visegrádi-hg., Pilis), NyDt (Vas, Zala), DDt (Somogy), N (Sopron).
Szőrfűgyep (Festuco ovinae-Nardetum) a bükki Nagymező töbreiben.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave