Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Lepidietum crassifolii Wenzl 1934 (36. kép) (Sziki zsázsás vaksziknövényzet)
A szoloncsák talajú szikes tavak és pocsolyák legnagyobb sótartalmú, egyúttal viszonylag korán kiszáradó, fehér sókivirágzással borított felszíneinek vaksziktársulása. Többnyire a pozsgás zsázsa (Lepidium crassifolium) egyfajú állományai, amelyek helyenként egészen sűrűek lehetnek, különösen a nyári aszpektusban. Mint mélyen gyökerező növény, képes megélni a szélsőségesen tápanyag- és humuszszegény, magas sótartalmú területeken is. Viszonylag magas termetével és kiterjedt tőlevélrózsáival törpezsombékokat képez, amelyek között az apróbb termetű növények számára mikrohabitatok keletkeznek.
Termőhelye rövidebb ideig nedves és erősebben sós talajú, mint a szikfokokon uralkodó mézpázsit gyepeké, amelybe állományai a nedvesebb tóparti zónákban vagy a szikerek mentén fellazulva fokozatosan átmennek.
A társulásalkotó faj dominanciája mellett csak néhány kísérő faj szórványos előfordulása jellemző, mint a Fertő és Velencei-tó környékén a Fertő tavi mézpázsit (Puccinellia peisonis), az Alföld többi részén pedig a vikariáns sziki mézpázsit (Puccinellia limosa), a sziki őszirózsa (Aster tripolium subsp. pannonicus), továbbá az ürmös sziki gyepekből és a vakszikfoltokból átnyúló fajok, mint a bárányparéj (Camphorosma annua), a sziki pozdor (Podospermum canum) vagy a sziki útifű (Plantago maritima).
A társulás köztes helyzetet foglal el a sekély szikes tavak zonációjában a valamivel nedvesebb termőhelyű mézpázsitrétek és a szoloncsák sziki ürmös-gyepek között.
A (Kis-A), Dunav. (Mezőföld), D–T köze.
Sziki zsázsás vaksziknövényzet (Lepidietum crassifolii) a pusztaszeri Büdös-széken.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave