Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Heleochloëtum alopecuroidis Rapaics ex Ubrizsy 1948 (Karcsú bajuszfüves)
Bas.: Heleochloa alopecuroides ass. Rapaics 1927 (2b. §), Crypsidetum aculeatae consoc. Heleochloa alopecuroides Soó 1947 (3c. §).
Szolonyec talajokon előforduló szikes tavak kiszáradó iszapos medrében, közepes sókoncentrációjú termőhelyeken kialakuló laza szerkezetű, nyílt gyeptársulás, amelyet vagy a domináns karcsú bajuszfű (Heleochloa alopecuroides) egyfajú állományai alkotnak, vagy pedig szórványosan sziki és mocsári növények egyedei elegyednek hozzá. A jellemző fajkombinációban a szikfoknövényzet és a szikes rétek fajai jelennek meg kis borítással és alacsony állandósági értékkel, mint a sziki mézpázsit (Puccinellia limosa), a kígyófark (Pholiurus pannonicus), a seprűparéj (Bassia sedoides), az egérfarkfű (Myosurus minimus), a sziki kányafű (Rorippa kerneri) és a sziki kerep (Lotus glaber). Az iszap magasabb tápanyagtartalma következtében nitrofil fajok is részt vesznek a társulásban, mint a madárkeserűfű (Polygonum arenastrum) és a faluszéli libatop (Chenopodium urbicum). Antropozoogén behatásra, amely főleg trágyázás formájában érinti az állományokat, a talaj nitrogéntartalma megnő, és a sziki fajok visszaszorulnak, helyüket pedig a madárkeserűfű vagy a faluszéli libatop dominanciája váltja fel – polygonetosum arenastri szubasszociáció, illetve Chenopodietum urbici-társulás (lásd lejjebb) formájában – további gyomfajok megjelenésével, mint a a kakaslábfű (Echinochloa crus-galli) vagy a bojtorjánszerbtövis (Xanthium strumarium).
A (D–T, Tt).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave