Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Hordeetum hystricis Wendelbg. 1943 (43. kép) (Sziki árpás puszta)
A szolonyec talajokon kialakuló leginkább antropogén-zoogén hatásra kialakult másodlagos társulás, amelyet Wendelberger a Puccinellietum limosae nitrofil degradációja eredményének tekint, és ott jön létre, ahol a szikespusztát a legerősebben legeltetik, különösen a gémeskutak környékén, ahová a gulyát rendszeresen összeterelik. Ezen a termőhelyen a finomszemcséjű agyagos szolonyec talaj erősen tömörödött, felülete a víz hatására megduzzad és képlékennyé válik, majd a tehénlepénnyel együtt összetaposva az agyaggal összegyúrt masszává lesz, amely kiszáradva egy patanyom mintázatú mikroreliefet hoz létre (lásd a szikesek általános bevezetőjében leírtakat).
A hazai állományok összetételében a domináns sziki árpa (Hordeum hystrix) mellett nagy állandósággal jelenik meg a sziki pozdor (Scorzonera cana), a sziki üröm (Artemisia santonicum), a sziki mézpázsit (Puccinellia limosa), a kígyófark (Pholiurus pannonicus), a kamilla (Matricaria chamomilla), a sziki őszirózsa (Aster tripolium subsp. pannonicus), a parti laboda (Atriplex litoralis), valamint réti és gyomnövények, mint a madárkeserűfű (Polygonum arenastrum), a gumós perje (Poa bulbosa) és a réti ecsetpázsit (Alopecurus pratensis).
Az Alföld valamennyi szikes területén elterjedt.
Sziki árpás puszta (Hordeetum hystricis) a Hortobágyon.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave