Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Lepidio crassifolii-Puccinellietum limosae Soó (1947) 1957 (Kiskunsági szikfoknövényzet)
Bas.: Puccinellietum limosae lepidietosum Soó 1947. Puccinellia limosa-Lepidium cartilagineum ass. Soó 1947 (43. §).
Általában a szoloncsák sziki rétekkel szomszédos, váltakozó nedvességű, nyárra kiszáradó sávot foglalja el, ahol a maximális sótartalom a talajfelszín közelében van. Ezért foltokban sókivirágzás és a mélyedésekben iszapfelhalmozódás egyaránt megfigyelhető. Növényzete erősen mozaikos, részben a sziki gyepekkel, részben a vaksziknövényzettel mutat szorosabb kapcsolatot.
Karakterfaja a szoloncsákokon elterjedt pozsgás zsázsa (Lepidium crassifolium); fontos fajai még a sziki őszirózsa (Aster tripolium subsp. pannonicus), a seprűparéj (Bassia sedoides), a bárányparéj (Camphorosma annua), a sziki madárhúr (Cerastium dubium), a sziki szittyó (Juncus gerardii), a kamilla (Matricaria chamomilla subsp. salina), a sziki útifű (Plantago maritima), a sziki pozdor (Scorzonera cana) és a sziki pitypang (Taraxacum bessarabicum).
Fáciesalkotóként jelenik meg benne a fehér tippan (Agrostis stolonifera) és a csutaksás (Carex secalina); az állandó gyep hézagait jórészt egyévesek töltik ki, pl. Lepidium ruderale, Polygonum aviculare. Ahol a talaj sótartalma elég nagy, ott a sziksófüves társuláscsoport (Salicornion prostratae) egyes fajai, a sziksófű (Salicornia prostrata), a sziki ballagófű (Salsola soda), a szárnyasmagvú budavirág (Spergularia maritima) és a sóballafajok (Suaeda maritima és S. pannonica) is megjelennek. Nedvesebb mélyedésekben a talajt rendszerint nyárra kiszáradó kékalgabevonat (Nostoc spp.) borítja. Ilyen helyeken a szikér-növényzet jellemző fajait, az egérfarkfüvet (Myosurus minimus), a kígyófarkot (Pholiurus pannonicus) és a vékony útifüvet (Plantago tenuiflora) is megtaláljuk.
A (D–T, Tt), továbbá a Vajdaság és a Partium.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave