Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Taraxaco bessarabicae-Caricetum distantis Wendelbg. 1943 (Pitypangos sziki sásrét)
A szoloncsák sós rétek II. osztályú sziken kialakuló, változatos kifejlődésű társulása, amelyet a domináns Agrostis stolonifera és Carex distans jelenléte miatt gyakran összetévesztenek a Nyírségről leírt szoloncsákos szolonyec réttel (lásd Agrostio-Caricetum distantis Soó 1939). A szikes sekély tavaknál a zonációban a maximális vízszint pereméhez közel helyezkedik el. Általában a Scorzonero-Juncetum gerardii- és Puccinellietum peisonis-, illetve a Lepidio crassifolii-Puccinellietum limosae-társulásokkal érintkezik, amelyek talaja lényegesen magasabb sótartalmú.
Nálunk különösen a Velencei-tó déli partvidékén voltak kiterjedt állományai. A gyep foltos szerkezetét több domináns faj populációinak kolonizált csoportja határozza meg: a tarackos tippan (Agrostis stolonifera) és a réti sás (Carex distans) világos, és a sziki szittyó sötétzöld foltjai, továbbá nyár vége felé a sziki őszirózsa (Aster tripolium subsp. pannonicus) nagy lilavirágú csoportjai. A domináns populációk közti teret jellemző fajok egyedei foglalják el: az olykor tömegesen is megjelenő sziki pitypang (Taraxacum bessarabicum), továbbá a kisvirágú pozdor (Scorzonera parviflora), a sokvirágú habszegfű (Silene multiflora), a sziki kerep (Lotus glaber) és a sziki cickafark (Achillea asplenifolia). A szárazabb foltokon csoportosan is megjelenhet a sziki üröm (Artemisia santonicum) és a sziki útifű (Plantago maritima) mint a III. osztályú ürmös sztyepprét átnyúló fajai.
A (Kis-A), Dunav.: (Mezőföld), D–T köze.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave