Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Scorzonero parviflorae-Juncetum gerardii (Wenzl 1934) Wendelbg. 1943 (Sziki szittyórét)
Kifejezetten szoloncsák talajokon kialakuló szikes mocsárrét, amelynek egyértelműen domináns faja a sziki szittyó (Juncus gerardii). A zonációban általában az előző társulással szomszédos. A szikes laposoknak azt a részét foglalja el, amely nyáron is nedves marad. Termőhelye iszapos felszínű. Határozottan halofil és mérsékelten nitrofil fajokból álló asszociáció, amelynek messziről feltűnnek nyáron mélyzöld,ősszel pedig rozsdabarna színű foltjai.
Az állományalkotó sziki szittyó mellett domináns fajai még a tarackos tippan (Agrostis stolonifera), a mocsári és az egypelyvás csetkáka (Eleocharis palustris és E. uniglumis), a kisvirágú pozdor (Scorzonera parviflora) és a sziki kígyófű (Triglochin maritimum). Gyakoriak benne a szikes mocsári fajok, mint a sziki káka (Bolboschoenus maritimus), a kisfészkű aszat (Cirsium brachycephalum), a kúszó boglárka (Ranunculus repens) és a kötőkáka (Schoenoplectus tabernaemontani). Mohaszintje fejlett, melyet főleg a Drepanocladus polycarpus, a Bolboschoenusban gazdag állományokban pedig a Rhizoclonium salina alkot. Különösen a Fertő melletti állományait vizsgálták eddig részletesen (Wendelberger 1943, 1950; Köllner 1983). Az utóbbi szerző a társulás több szubasszociációját is megkülönbözteti, amelyek részben a feliszapolódás mértékében (Eleocharis dominanciájú állományok), illetve a tápanyag dúsulásában (Cirsium brachycephalum dominanciájú állományok) mutatnak termőhelyi különbségeket.
Nagy elterjedésű és változatos kifejlődésű társulás. Nemcsak a Pannonicum szoloncsákjain (Fertő, Velencei-tó, Kiskunság), hanem az Erdélyi-medence sós talajain is megvan, sőt valószínűleg néhány – Németország és Csehország belföldi sós területeiről leírt – vikariáns asszociáció is ide sorolható.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave