Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Agrostio stoloniferae-Glycerietum pedicellatae Magyar ex Soó 1933 corr. Borhidi 2003 (Harmatkásás sziki rét)
Glyceria poiformis-Alopecurus pratensis ass. Magyar 1928 (2b. §); Agrostis alba-Glyceria fluitans poiformis ass. Soó 1933.
A társulásnév korrekciójára kétszeresen szükség volt, egyrészt az Agrostis nemzetségnév fajnévvel való kiegészítése miatt, másrészt a Glyceria fluitans subsp. poiformisról kiderült, hogy a G. fluitans és a G. plicata = G. notata hybridje, amelynek Glyceria x pedicellata az érvényes neve.
Alföldi mocsaraink zonációjának egyik legnagyobb kiterjedésű asszociációja, különösen a Hortobágyon. A viszonylag legkevésbé szikes réteken, erős tavaszi vízborítás mellett alakul ki. Szerkezetét a magas növésű perjés harmatkása és a magas termetű kétszikűek határozzák meg, amelyek összefüggő magas gyepet alkotnak és nem vagy csak kevéssé zsombékolnak.
A domináns állományalkotó perjés vagy nyeles harmatkása (Glyceria fluitans subsp. poiformis = G. x pedicellata) és a fehér tippan (Agrostis stolonifera) mellett jellemző fajai a réti ecsetpázsit (Alopecurus pratensis), a rókasás (Carex vulpina), a mocsári csetkáka (Eleocharis palustris), a mocsári kutyatej (Euphorbia palustris), a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia), a vesszős füzény (Lythrum virgatum), a vízi és csombormenta (Mentha aquatica és M. pulegium), az indás pimpó (Potentilla reptans), a buborcsboglárka (Ranunculus sardous), és a pajzsos veronika (Veronica scutellata). A felső szint kilúgzódását jelzi a keskenylevelű lórom (Rumex stenophyllus), míg a termőhely szikes jellegét a sziki kányafű (Rorippa kerneri), a sziki boglárka (Ranunculus lateriflorus), a sziki madárhúr (Cerastium dubium) és a sziki kerep (Lotus glaber) előfordulása fejezi ki.
A (Tt, Nyír).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave