Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Agrostio stoloniferae–Alopecuretum pratensis Soó 1933 corr. Borhidi 2003 (45. kép) (Ecsetpázsitos sziki rét)
Alopecurus pratensis-Agrostis alba ass. Soó 1933; Agrostideto-Alopecuretum pratensis Soó 1947.
A harmatkásás sziki rétnél szárazabb, de szintén a kevéssé szikes termőhelyekre jellemző, viszonylag magasfüvű, I–II. osztályú szikes rét. Igen elterjedt társulás, amely eredetileg részben a kevésbé szikes mocsarak zonációjában, részben a pusztai tölgyesek tavasszal vízállásos tisztásain alakult ki. A nedves szikes rétek zonációjában átmeneti helyzetet foglal el a harmatkásás sziki rétek és a szárazabb gyeptípusok (löszpusztagyepek, sziki erdőspuszta-rétek) között. Ennek megfelelően a fajállománya változatos és sokrétű.
Az állományalkotó réti ecsetpázsit (Alopecurus pratensis) és a fehér tippan (Agrostis stolonifera) mellett gyakori, jellemző sás a réti és a keskenylevelű sás (Carex distans, C. stenophylla), a füvek közül a nyeles harmatkása (Glyceria x pedicellata) és a keskenylevelű perje (Poa pratensis subsp. angustifolia). Az enyhe szikesedést jelző fajok, mint a sziki kányafű (Rorippa kerneri), a sziki madárhúr (Cerastium dubium), a villás boglárka (Ranunculus pedatus), a kisvirágú kakukktorma (Cardamine parviflora), a kisfészkű aszat (Cirsium brachycephalum) mellett szórványosan megjelennek valódi halofitonok is, mint a magyar sóvirág (Limonium gmelinii subsp. hungaricum), a sziki őszirózsa (Aster tripolium subsp. pannonicus), a sziki pozdor (Scorzonera cana). Jóval nagyobb szerepet játszanak azonban a mocsárréti elemek, mint a szürke aszat (Cirsium canum), a vesszős füzény (Lythrum virgatum), a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia) és a fekete nadálytő (Symphitum officinale), továbbá mezofil jellegű réti növények, mint a réti őszirózsa (Aster sedifolius subsp. sedifolius), a magyar imola (Centaurea pannonica), a katáng (Cichorium intybus), a réti peremizs (Inula britannica), a vörös fogfű (Odontites rubra), a paszternák (Pastinaca sativa) és a réti here (Trifolium pratense). A kompozíció sokszínűségét tovább növelik a pusztagyepek fajai, mint a mezei cickafark (Achillea collina), a bárányüröm (Artemisia pontica), a tejoltó galaj (Galium verum), a pusztai madártej (Ornithogalum orthophyllum), az osztrák zsálya (Salvia austriaca), a pázsitos csillaghúr (Stellaria graminea) és a lila ökörfarkkóró (Verbascum phoeniceum).
Ecsetpázsitos szikesedő mocsárrét (Agrostio stoloniferae-Alopecuretum pratensis) sziki szittyóval (Juncus gerardii) és őszi oroszlánfoggal (Leontodon autumnalis) Pusztaszernél.
A (Dunav., D-T, Tt, Nyír, Drávasík).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave