Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Agrostio stoloniferae-Beckmannietum eruciformis Rapaics ex Soó 1930 (44. kép) (Hernyópázsitos sziki rét)
Bas.: Agrostis alba-Beckmannia eruciformis ass. Soó 1930.
Erősebben szikes talajon kialakuló, jellegzetes III. osztályú nedves szolonyec rét, az ún. „szikes laposok” rétje. Az Alföld egyik legfontosabb kontinentális jellegű sziki társulása, különösen jelentős a Tiszántúl szikes mocsarainak zonációjában. Átmeneti helyzetű a fehértippanos mocsárrétek (Leucanthemo-Agrostenion stoloniferae [Soó 1933] Borhidi 2003) és a mézpázsitos szikfokgyepek (Puccinellietum limosae Soó) között.
Viszonylag magasfüvű réti társulás, mozaikos mintázattal, amely megfelelően tükrözi a talaj nedvességében és sótartalmában mutatkozó finomabb különbségeket. Faji összetétele éppen ezért változatos.
A társulásalkotó hernyópázsit (Beckmannia eruciformis) és fehér tippan (Agrostis stolonifera) mellett számos jellemző szikes réti-mocsárréti fű és sás is előfordul, mint a réti ecsetpázsit (Alopecurus pratensis), a nyeles harmatkása (Glyceria x pedicellata), a keskenylevelű perje (Poa pratensis subsp. angustifolia) és a rókasás (Carex vulpina). Jelen vannak mellettük a feliszapolódást jelző fajok is, mint a gombos ecsetpázsit (Alopecurus geniculatus), a mocsári és az egypelyvás csetkáka (Eleocharis palustris és E. uniglumis), a szikes iszapot jelzők közül pedig a kígyófark (Pholiurus pannonicus), a vékony útifű (Plantago tenuiflora) és a sziki kányafű (Rorippa kerneri). A kétszikű lágyszárúak között megtalálható a sziki mocsárrétek legtöbb – korábban is említett – jellemző faja (Euphorbia palustris, Lysimachia nummularia, Lythrum virgatum, Mentha aquatica, M. pulegium, Ranunculus sardous, Rumex stenophyllus, Trifolium repens). Az erősebb szikes jelleget mutatja, hogy a szikes gyepekre, szikfokokra jellemző fajok közül több is előfordul, pl. a sziki őszirózsa (Aster tripolium subsp. pannonicus), a magyar sóvirág (Limonium gmelinii subsp. hungaricum), a sziki mézpázsit (Puccinellia limosa), a sziki boglárka (Ranunculus lateriflorus), a sziki kerep (Lotus glaber) és az eperhere (Trifolium fragiferum).
A (Tt, Nyír).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave