Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Eleochari-Alopecuretum geniculati (Ujvárosi 1937) Soó 1947 (Csetkákás-fodros ecsetpázsitos sziki rét)
Alopecurus geniculatus–Heleocharis palustris ass. Ujvárosi 1937 (2b. §).
Ahogyan az előbbi társulás a szikfokok mézpázsitgyepjeivel mutat szoros kapcsolatot, ebben a társulásban a szikér jelleg kerül előtérbe. Ennek oka az, hogy a finom szemcséjű agyag és iszap a szikereken keresztül mozog lassan a helyi erózióbázist képező szikes mocsarak irányába. Ezért ahol a szikerek csak a nyár derekára, rövid időre száradnak ki, ott a feliszapolt sziki mocsárrét-jelleg (Eleochari-Alopecuretum geniculati) kerül előtérbe, ahol viszont erőteljesebb a kiszáradás, ott már csak a szélsőségesebb viszonyokat jobban tűrő kígyófarkfüves szikértársulás (Plantagini-Pholiuretum) maradhat meg, illetve az Agrostio-Beckmannietumot feltagoló szikerek társulása, a Rorippo kerneri-Ranunculetum lateriflori-társulás alakul ki.
Az asszociáció florisztikai összetétele nagymértékben hasonlít az Agrostio stoloniferae-Alopecuretum pratensis társuláséhoz, különösen a sziki és a mocsári fajokat illetően. Jelentős különbség azonban, hogy a domináns fajok a mocsári csetkáka (Eleocharis palustris) és a gombos ecsetpázsit (Alopecurus geniculatus). Differenciális fajként nagy állandósággal vesz részt a társulásban a sziki szittyó (Juncus gerardii) és a egypelyvás csetkáka (Eleocharis uniglumis).
A (Tt, Nyír, talán másutt is).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave