Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Asplenietum trichomanis–rutae-murariae Kuhn 1937 (46. kép) (Kövifodorka-társulás)
Mészkő- és dolomit-sziklahasadékok és falrepedések fajszegény társulása, amely főleg délies és nyugatias kitettségben, rendzina- vagy váztalajon, illetve épített falak mélyebb repedéseiben tenyészik, ahol a harmat, pára, esővíz alkalmanként összegyűlhet.
A társulás kis kiterjedésű állományai mohapárnás, sötét színű (sötétbarna, fekete) talajkezdeményeken magkapaszkodó xeromorf füvekből, pozsgás növényekből és egyéb lágyszárúakból áll. Tipikus alakulásban három szint (felső és alsó lágyszárú-, valamint mohaszint) különíthető el.
Szembetűnők a prémes gyöngyperje (Melica ciliata), a sárga virágú, szürkészöld levelű sziklai ternye (Alyssum saxatile), a névadó fodorkák (Asplenium trichomanes, A. ruta-muraria), a sárga kövirózsa (Jovibarba hirta) és a magyar pikkelypáfrány (Ceterach javorkaeanum). Mohapárnákat több faj (pl. Barbula-fajok, Tortula ruralis, Homalothecium lutescens, Pottia lanceolata) alkot.
ÉK (Bükk, Tornai-hg., Cserhát: Csővár), DK (Naszály, Gerecse, Vértes, Bakony).
Kövifodorka-társulás (Asplenietum trichomanis–rutae-murariae) kőfalon, Dunaalmáson.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave