Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Ceterachetum officinarum Borhidi 1996 (47. kép) (Pikkelypáfrány-társulás)
Ritka, reliktum jellegű szubmediterrán–szubatlanti típusú hasadéktársulás, amely mészkő- és bazaltsziklák humuszban gazdag, kalciumionokkal telített talaján, viszonylag mélyebb hasadékokban fordul elő, néhány dunántúli termőhelyen.
Megjelenését tekintve tavasszal és télen szembetűnő zöld színű foltként jelenik meg a többnyire fehér vagy vöröses sziklákon, a nyári aszályra azonban, amikor a domináns pikkelypáfrány levelei csővé sodródnak össze, állományai jelentéktelen vörhenyes színű folttá zsugorodnak.
A domináns pikkelypáfrány (Ceterach officinarum) mellett a varjúhájak (Sedum album, S. sexangulare), a rózsás kövirózsa (Sempervivum marmoreum) és a kövi fodorka (Asplenium ruta-muraria) jelennek meg kísérőként. A társuló mohafajok nagyrészt azonosak az előző társulásnál felsoroltakkal. Megemlítendő még a Grimmia pulvinata gyakori előfordulása.
DK (Budai-hg., Balatonv.: szigetvulkánok, Sümeg?), DDt (Mecsek, Villányi-hg.)
Pikkelypáfrány-társulás (Ceterachetum officinarum) a Villányi hegység sziklagyepjének hasadékaiban.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave