Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Cystopteridetum fragilis Oberd. 1938 (Hólyagpáfrányos sziklahasadék-társulás)
A Középhegység északias kitettségű, árnyas mészkőszikla-hasadékaiban, a hasadékok nyirkos, mohapárnás rendzina vagy váztalaján tenyészik. Általában a zonális és extrazonális bükkösök, ritkábban üde és nedves típusú gyertyános-tölgyesek sziklás helyein alakulnak ki viszonylag kis kiterjedésű állományai.
Üdezöld páfrányos-mohás foltok formájában jelenik meg, amelyekben jellemző a csipkefinomságú, kis termetű hólyagpáfrány (Cystopteris fragilis) tömeges, társulásalkotó előfordulása. Mellette jellemző kísérők a fodorkafajok (Asplenium trichomanes, A. ruta-muraria), a hegyi hagyma (Allium senescens subsp. montanum) és a fentebb említett két nyúlfarkfű, a Sesleria sadleriana és S. varia. A jelentékeny (60–100%-os borítású) mohaszintet részben fenyves övi fajok (pl. Hylocomium splendens, Pseudoscleropodium purum) és mások (pl. Ctenidium molluscum, Thuidium recognitum subsp. philibertii, Rhytidiadelphus squarrosus) alkotják.
ÉK (Tornai-hg., Cserehát: Szt. István-kő, Bükk, Upponyi-hg.), DK (Naszály, Visegrádi-hg., Pilis, Budai-hg., Gerecse, Vértes, Bakony, Balatonv.), DDt (Mecsek), N (Kőszegi-hg.).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave