Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Asplenietum septentrionalis Schwickerath 1944 (Északi fodorkás)
Bas.: Asplenietum septentrionalis Schwickerath 1937 (2b. §).
A vulkáni övezet andezit, riolit kőzeteinek a hasadékaiban és a kovasavval cementált homokkősziklák repedéseiben kialakuló társulás, amely üdébb és szárazabb termőhelyeken is előfordul. Az mélyebb hasadékok üdébb termőhelyet jelentenek, amelyeken a fajok száma több, míg a sekély mélyedések csak szárazabb környezetet nyújtanak és fajokban szegényebbek. A talaj gyengén vagy kifejezetten savanyú erubáz, ranker vagy váztalaj, kevés mohahumusszal.
Az állományok kis páfrányok uralta dús vagy ritkás, sávos vagy csomós mintázatú gyepek, amelyek erőteljes gyökérzetükkel kitöltik a hasadékokat, és csak kevés helyet hagynak a primér talajnak.
A társulás domináns faja az északi fodorka (Asplenium septentrionale), jellemző és állandó kísérői a homoki gurgolya (Seseli annuum), a hegyi kakukkfű (Thymus pulegioides), a sziklai csenkesz (Festuca pseudodalmatica), az erdélyi gyöngyperje (Melica transsylvanica), a sárga és a rózsás kövirózsa (Jovibarba hirta, Sempervivum marmoreum), a magyar perje (Poa pannonica subsp. scabra), helyenként a szirti páfrány (Woodsia ilvensis) és a bennszülött magyar kőhúr (Minuartia frutescens). A mohaszint fontosabb fajai a mohák közül a Polytrichum piliferum, a Hedwigia albicans, a Tortella inclinata, a Tortula ruralis, és a Ceratodon purpureus, a zuzmók közül pedig a Cladonia pyxidata, és a C. furcata. A társulás faji összetétele hasonló a környező szilikát sziklagyepekéhez, de a fajok mennyiségi eloszlása különböző.
ÉK (Zempléni-hg., a Bükk vulkáni előhegyei, Mátra, Cserhát, Börzsöny), DK(Naszály, Visegrádi-hg., Budai-hg., Velencei-hg.), N (Kőszegi-hg., Soproni-hg.?), DDt (Mecsek: Jakabhegy).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave