Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Woodsio ilvensis-Asplenietum septentrionalis R. Tx. 1937 (Szirti páfrányos)
Moha-zuzmó bevonatból keletkezett humuszon tenyésző, ritka pionír társulás, amely csak néhány sziklán fordul elő az Északi-középhegységben, riolit-, andezit- és gabbró kőzetek sziklahasadékaiban, illetve sziklapadkák nyílt sziklafelületein.
A kicsiny párnák formájában előforduló néhány fajos sziklai szövetekezet domináns faja a kis termetű szirti páfrány (Woodsia ilvensis) Kísérői az északi fodorka (Asplenium septentrionale), a fürtös kőtörőfű (Saxifraga paniculata), a juhsóska (Rumex acetosella), dombi füzike (Epilobium collinum), a korai kakukkfű (Thymus praecox), a cseplesz lucerna (Medicago prostrata), a pongyola harangvirág (Campanula sibirica), a kakukkfűlevelű homokhúr (Arenaria serpyllifolia), valamint számos moha- és zuzmófaj, köztük a Tortula ruralis és Rhizocarpon fajok.
ÉK (Zempléni-hg., Szarvaskő, Mátra, Börzsöny).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave