Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Ctenidio-Polypodietum Jurko et Peciar 1963 (Mészkősziklabevonat-társulás)
A társulás a Középhegység és a Dél-Dunántúl északias kitettségű, árnyas mészkőszikláin és hűvös, nedves sziklapadjain, ritkábban hegylábi lejtőtörmeléken jelentkezik, kevés fényt igénylő, mohák uralta bevonat formájában.
Jellemzője a többnyire néhány négyzetméternyi sziklafelületet borító, összefüggő mohapárna-takaró, amelyen az édesgyökerű páfrány (Polypodium interjectum) jelenik meg a legnagyobb gyakorisággal. Rajta és a csoport jellemzésénél felsorolt fajokon kívül fontos alkotóelemei a társulásnak a fehér szirmú, szürkészöld, levélrózsás dercevirág (Cardaminopsis arenosa) és a mohákhoz hasonló párnás növésű mohos csitri (Moehringia muscosa). A mohák közül a Ctenidium molluscum puha, sárgászöld párnái dominálnak.
ÉK (Tornai-hg., Cserehát: Szt. István-kő, Bükk, Upponyi-hg.), DK (Naszály, Pilis, Budai-hg., Gerecse, Vértes, Bakony, Balaton-v.), NyDt (Vend-v.), DDt (D-Zala, Mecsek, Szársomlyó), N (Kőszegi-hg.).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave