Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Festuco dominii-Corynephoretum Borhidi (1958) 1996 (Dunántúli mészkerülő homokpuszta)
Bas.: Festuco vaginatae-Corynephoretum arrabonicum (34. §, 43. §)
A kisalföldi és a dél-dunántúli mésztelen homokterületek eredeti vagy szekunder – a homoki erdők kiirtása után kialakuló – homokkötő gyeptársulása, amelyet a névadó fajok uralnak, savanyúságjelző és pusztai xeroterm fajok kíséretében. Ezenkívül megjelennek állományai a Középhegység néhány elszigetelt pontján, ahol a homokkő mállása során a hegylejtők aljában homokos lejtőhordalék-felszínek keletkeznek. Talaja rendszerint mésztelen, durva szemcséjű, laza, gyengén humuszos, savanyú, ritkán semleges kémhatású homok, (pH-érték: 5,6–6,9), gyakran buckatetői helyzetben.
A társulás szerkezete kissé nyílt (borítás: 60–80%) és közepesen magas (–70 cm), többnyire fejlett moha-zuzmó szinúziummal
Jellemző és domináns fajai a névadók mellett a hegyi ternye (Alyssum montanum subsp. gmelini), a fenyérsás (Carex ericetorum), a homoki kocsord (Peucedanum arenarium), a szürke fényperje (Koeleria glauca), a homoki és a buglyos fátyolvirág (Gypsophila fastigiata, G. paniculata). Emellett a mohák (pl. Tortula ruralis, Polytrichum piliferum) és a zuzmók (pl. Cladonia magyarica, C. rangiformis) is fontosak.
A (Kis-A, Mezőföld, D–T köze), DDt (Somogy), ÉK (Cserhát), DK (Uzsa).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave