Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Thymo angustifolii-Corynephoretum canescentis Krippel 1954 (Zárt ezüstperjegyep)
A társulás többnyire az eredetileg erdős homokhátságok mészkerülő gyepje, amelyek az ország csapadékosabb területein találhatók. Talaja rendszerint kilúgzott A-szintű egykori erdőtalaj, vagy teljesen mésztelen, gyengén humuszos, vasoxid-kiválásos, ún. kovárványos homoktalaj. Uralkodó faja az ezüstperje, számos kifejezetten acidofil jellegű (pH-érték: 4,5–6,0) kísérő fajjal.
Megjelenését tekintve zárt vagy degradálódás esetén kissé nyílt, alacsony, szürkészöld gyep, amely alacsony (kb. 25 cm magas) lágyszárú- és kifejlett moha-zuzmó szintre tagolódik.
A domináns ezüstperje (Corynephorus canescens) és keskenylevelű kakukkfű (Thymus serpyllum ssp. angustifolius) mellett jelentékeny fajok a kékcsillag (Jasione montana), a párizsi galaj (Galium parisiense var. anglicum), az orvosi atracél(Anchusa officinalis subsp. pustulata), a német és az apró penészvirág (Filago germanica, F. minima), magyar ebnyelvűfű (Cynoglossum hungaricum), a juhsóska (Rumex acetosella subsp. tenuifolia), a mohák (Ceratodon purpureus, Polytrichum juniperinum) és a zuzmók (Cladonia-fajok), amelyek valamennyien savanyúságjelző növények.
A (Kis-A kis foltokban, Nyír), DDt (Belső-Somogy).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave