Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Filagini-Vulpietum Oberd. 1938 (Egércsenkesz-társulás)
Szubmediterrán–szubatlanti jellegű társulás, amely hazánkban meglehetősen ritka. A hegy- és dombvidékeinken ismertek kisebb foltjai, amelyek helyenként homoki legelőkkel, ezüstperje-gyepekkel érintkeznek. Talaja sovány, humuszban szegény, savanyú és köves vagy homokos szerkezetű, amely egykori erdők helyén keletkezett az egykori A-szint lebomlása és eróziója útján.
Többnyire alacsony (–25 cm magas), ritkás, nyílt gyep, szabadon maradt, növényzetmentes talajfoltokkal, gyér moha- és zuzmószinttel.
Állományaiban az asszociációcsoport jellemzésénél felsorolt fajokon kívül jellemző még a gyapjas penészvirág (Filago arvensis), a juhsóska (Rumex acetosella), az ezüstös hölgymál (Hieracium pilosella), a kékcsillag (Jasione montana), a kopasz porcika (Herniaria glabra), valamint mohák (Polytrichum piliferum, Ceratodon purpureus) és zuzmók (Cladonia-fajok) előfordulása.
ÉK (Mátra), DK (Visegrádi-hg., Velencei-hg.), DDt (Mecsek, Belső-Somogy), N (Sopron).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave