Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Festuco ovinae-Rhacomitrietum Simon 1971 (Juhcsenkeszes hamuszínűmoha-társulás)
Non: Festuco pseudovinae-Rhacomitrietum Balázs 1941.
A mészkerülő tölgyesek magassági övében, 200–300 m tengerszint feletti magasságban tenyészik. Néhány négyzetméteres, nyílt állományai kovasavban gazdag, ún. szilikátos kőzetek – elsősorban riolitok – árnyas, gyakran erdei szikláin, sík vagy enyhe lejtésű, keleties kitettségű sziklafelületeken mint pionír szövetkezetek fordulnak elő.
Állományai kissé nyílt, átlagosan 80–90%-os borítású alacsony (25–30 cm-es) pionír gyepek 70–80%-os mohaborítással, melynek színe szinte teljesen egybeolvad a szikla szürke színével.
Jellemző és domináns fajai a juhcsenkesz (Festuca ovina), a hamuszínű moha (Rhacomitrium canescens), a szőrmoha (Polytrichum piliferum), a juhsóska (Rumex acetosella subsp. tenuifolia), a kékcsillag (Jasione montana), a hegyi kakukkfű (Thymus pulegioides), a hegyi hagyma (Allium montanum), a réti csormolya (Melampyrum pratense subsp. oligocladum), a ciprusmoha (Hypnum cupressiforme) és a Cladonia pyxidata.
(Soó [1971, 1980] hasonló társulásnak vélte a Balázs [1941] által az erdélyi Meszes-hegység kristályospala-törmelékéről leírt Festuco pseudovinae-Rhacomitrietumot, amelyből azonban hiányzik a F. ovina, és amely rétjellegű társulás. Ezért nem indokolt sem ez utóbbi név használata, sem az átkeresztelés Melampyro-Rhacomitrietumra).
ÉK (Zempléni-hg.: Mád, Kishuta, Telkibánya, Puszta-falu: Tolvajhegy.) Várható a társulás „magas-börzsönyi” előfordulása is.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave