Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Festuco ovinae-Polytrichetum piliferi Simon 1971 (Juhcsenkeszes szőrmohatársulás)
A mészkerülő tölgyesek és gyertyános-tölgyesek magassági övében előforduló, gyengén árnyalt, nyílt gyeptársulás, amely közepes vagy magas kovasavtartalmú szilikátkőzetek (piroxén-andezit, riolit, perlit, hidrokvarcit) sziklatetői felületén, illetve enyhe déli–délnyugati lejtőin tenyészik. Talaja egész vékony, mohapárna alkotta humuszréteg. Alacsony (10–30 cm), ritkás gyep (mintegy 50%-os borítással), ezen belül jelentékeny a moha-zuzmó takaró (10–30%) borítása, és jellemző a nyír 30%-ig terjedő árnyalása.
A társulás faji összetételében uralkodó a szőrmoha (Polytrichum piliferum) és a vele kodomináns juhcsenkesz (Festuca ovina). További nevezetesebb kísérő fajok a zuzmók (Cladonia pyxidata, C. rangiferina, C. uncialis, C. sylvatica) és a mohák (Dicranum undulatum) közül kerülnek ki. Jellegzetes savanyúságjelző fajok még az északi fodorka (Asplenium septentrionale), az édesgyökerű páfrány (Polypodium vulgare), a juhsóska (Rumex acetosella subsp. tenuifolia), az ernyős högymál (Hieracium umbellatum) és az aranyvessző (Solidago virga-aurea).
ÉK (Zempléni-hg.: Ósva-völgy, Bagolykő, Kovácsvágás-Baradla). Előfordulása a „Magas-Börzsönyben” is várható!

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave