Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Festuco vaginatae-Corynephoretum Soó in Aszód 1935 (Nyírségi mészkerülő homokpusztagyep)
A fátlan, mély talajvizű homokbuckák gyengén savanyú talajú nyílt évelő gyepje, amely elsősorban a nagyobb buckák tetején és meredekebb oldalain maradt meg. Ritka, eltűnőben levő, igen sérülékeny társulás, amely főleg az intenzív baromfitartás következtében vészes gyorsasággal szorult vissza a nyírségi buckákról.
Laza szerkezetű, nyílt gyepek, amelyek ezüstös szürke színükkel élesen kiválnak környezetükből. Jellemző a magyar csenkesz (Festuca vaginata), az ezüstperje (Corynephorus canescens) és a deres fényperje (Koeleria glauca) szürke gyepcsomóinak dominanciája, amelyek között részben egyéves efemer növények, részben tarackos évelők, részben pedig félcserjék helyezkednek el.
A társulás uralkodó fajai mellett nagyobb felületeket boríthat a homoki ternye (Alyssum montanum subsp. gmelinii), a homoki pimpó (Potentilla arenaria), a nyugati imola (Centaurea rhenana), valamint mohák (Syntrichia ruralis) és zuzmók (Cladonia-fajok). A tavaszi aszpektusban uralkodik a keskenylevelű sás (Carex stenophylla), a kísérő korai és gindár sással (Carex praecox, C. supina) együtt. Nyáron a homoki pipitér (Anthemis ruthenica), a nyúlparéj (Chondrilla juncea) és a szikár habszegfű (Silene otites) lehet tömeges. Jellemző savanyúságjelző fajai az ezüstperje mellett a kékcsillag (Jasione montana), a sovány veronika (Veronica dillenii), a helyenként tömeges juhsóska (Rumex acetosella) és a somogyi homokpusztákkal közös homoki csibehúr (Spergula pentandra). A Duna–Tisza közi homokpusztáktól differenciális fajai választják el: a védett, bennszülött magyar kökörcsin (Pulsatilla hungarica) és a gumós vértő (Onosma arenarium subsp. tuberculatum), valamint a Festucion vaginatae karakterfajok nagy részének hiánya, amelyek közül csak a buglyos fátyolvirág (Gypsophila paniculata) fordul elő a társulásban.
A (Nyírség). Bennszülött társulás.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave