Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


6. Cynodonti-Festucetum pseudovinae Soó (in Aszód 1935) 1957 (Homoki száraz legelő)
A kötöttebb talajú homokbuckák legeltetése során keletkező másodlagos növénytársulás, amely többnyire középkötött, vályogos, humuszos homoktalajon alakul ki. A talaj kémhatása semleges vagy gyengén savanyútól enyhén lúgosig terjed, és a trágyázás miatt viszonylag magas, aktív humuszos nitrogéntartalommal rendelkezik.
Alacsony, összefüggő gyep, amelyben a veresnadrágcsenkesz (Festuca pseudovina) mikrozsombékjai közötti teret a csillagpázsit (Cynodon dactylon) sztólós gyepje, valamint a száraz gyep hemikriptofiton évelői és pszammofiton egyévesek töltik ki. A legeltetés következtében a homokpusztagyep igényesebb fajai eltűnnek, és a szúrós-tövises, illetve mérgező fajok maradnak meg és szaporodnak el, mint az ördögszekér (Eryngium campestre) vagy a tövises iglice (Ononis spinosa).
Az említett gyepalkotó fajokon kívül nagyobb állandósággal fordul elő állományaiban a gumós perje (Poa bulbosa), a karcsú fényperje (Koeleria cristata), a puha rozsnok (Bromus mollis), a keskenylevelű és a törpe sás (Carex stenophylla és C. supina), a homoki pimpó (Potentilla arenaria) és egyéves pszammofitonok, mint a juhsóska (Rumex acetosella), a homoki seprűfű (Kochia laniflora), a közönséges torzon (Polycnemum arvense), az évelő szikárka (Scleranthus annuus), a kopasz porcika (Herniaria glabra), az enyves kőhúr (Minuartia viscosa) és a békamadárhúr (Cerastium semidecandrum). A legelő megkímélt fajai az ördögszekér (Eryngium campestre), a farkaskutyatej (Euphorbia cyparissias) és a magyar kikerics (Pulsatilla hungarica).
A (Nyír, Tt, D–T köze).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave