Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Brometum tectorum Bojko 1934 (Kisalföldi pionír rozsnokgyep)
Az Alföld nyugati peremén kialakult egyéves, homokkötő gyep, különösen a felhagyott homoki szőlők helyén jellegzetes, különösen durva szemcséjű, olykor kaviccsal kevert, tápanyagban szegény, igen száraz homokon, amelynek állományaitól a talajvízszint legalább 1,5–3,0 m mélységben van.
Fajszegény, szinte kizárólag kis termetű, egyéves növényekből álló, alacsony, laza gyep, többnyire mohaszint nélkül. A fedélrozsnok korán elszáradó, vörhenyessárga, bókoló virágzatú gyepjéről könnyen felismerhető.
Az uralkodó fedélrozsnok (Bromus tectorum) mellett egyedül a homoki útifű (Plantago indica) ér el nagyobb borítási értékeket. Jellemző kísérői a közönséges ternye (Alyssum alyssoides), a homoki habszegfű (Silene conica), a kis gomborka (Camelina microcarpa), a hosszú zsurló (Equisetum ramosissimum) és a laposszárú perje (Poa compressa). Valódi Festucetalia vaginatae-fajok nem vagy csak alig fordulnak elő benne. Ezért egyes szerzők (Mucina és Korneck 1993) a közép-európai–szubatlanti Sileno conicae-Cerastion semidecandri csoportba sorolják.
A Kis-A: főleg a Fertő tó környékén és a Győr–Komárom közti homokon. Az utóbbi helyen eltűnőben van.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave