Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Bassio laniflorae-Brometum tectorum (Soó 1938) Borhidi 1996 (Nyírségi pionír rozsnokgyep)
Bas.: Brometum tectorum Soó 1938, non Bojko 1934 (31. §.)
A homokkötést előkészítő egyéves füvek növényszövetkezete a Nyírségben, de javarészt a másodlagosan felszabaduló homokfelszínek befüvesedésének újraindító társulása, amely mély talajvizű, finom szemcsés, gyengén savanyú, kissé humuszos, homoki talajokon telepszik meg.
Egyéves, alacsony termetű lágyszárúakból álló, laza szerkezetű, korán sárguló gyep, amelynek nyári aszpektusát a fedélrozsnok vörhenyes, bókoló gyepjében tömegesen megjelenő homoki pipitér (Anthemis ruthenica) alakítja ki, míg az őszi aszpektusban a fenyérfű (Botriochloa ischaemum) zöld csomói és a homoki keserűfű (Polygonum arenarium) fehér fátyolszerű tömegvirágzása jellegzetes.
Fajszegény társulás, amelyben a jellegzetes egyévesek – amilyen a homoki seprűfű (Bassia laniflora), a berzedt rozsnok (Bromus squarrosus), az említett homoki pipitér és homoki keserűfű, a juhsóska (Rumex acetosella) és a homoki habszegfű (Silene conica) – mellett megtalálhatók az évelő homokpusztagyepek (Festucion vaginatae) fajai is, pl. a magyar csenkesz (Festuca vaginata), a buglyos dercefű (Gypsophila paniculata), a homoki ternye (Alyssum montanum subsp. gmelinii), a kékcsillag (Jasione montana), az ebfojtó müge (Asperula cynanchica), továbbá félcserjék is, amilyen a homoki pimpó (Potentilla arenaria) és a közönséges kakukkfű (Thymus glabrescens), végül említést érdemel a pannon flóra néhány endemikus faja is, pl. a magyar szegfű (Dianthus pontederae) és a magyar kökörcsin (Pulsatilla hungarica). A társulásnak jelentékeny mohaszintje van, amelyet főleg a Tortula ruralis és a Ceratodon purpureus alkot.
A Nyír (Bagamér: Daru-hegyek, Vámospércs: Jónás-rész, Hajdúház-Liget).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave