Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Asplenio septentrionali-Melicetum ciliatae (Soó 1940) Máthé & M. Kovács 1964 (Gyöngyperjés szilikátsziklagyep)
Vulkanikus kőzeten délies kitettségben, a tengerszint feletti magasságtól többé-kevésbé függetlenül előforduló edafikus társulás, amelynek a talaja általában hiányzik, csak a szikla repedéseit tölti ki némi váztalaj vagy erubáz. Társulásjellegét vitatják, mivel a növényegyedek közt gyakran nem alakul ki szerkezetnek nevezhető kapcsolat. Inkább közös tűrésű fajok laza együttéléséről van szó. A szikla felszínét számos növény borítja, főleg zuzmók, a lágyszárúak pedig a repedésekben telepszenek meg.
A fűfajok közül leggyakoribb a prémes gyöngyperje (Melica ciliata). A többi faj általában a szilikátsziklagyepek legigénytelenebb fajai közül kerül ki. Ilyenek a sárga és a rózsás kövirózsa (Jovibarba hirta, Sempervivum marmoreum), az északi fodorka (Asplenium septentrionale), ritkábban a buglyos kőtörőfű (Saxifraga paniculata), a borsos varjúháj (Sedum acre) és az édesgyökerű páfrány (Polypodium vulgare). Gyakoribb zuzmófajai a Rhizocarpon geographicum, a Parmelia conspersa, és a P. pulvinaris; a mohák közül pedig a Grimmia leucophaea, és a G. fragrans.
ÉK vulkanikus tagjai (Börzsöny, Cserhát, Mátra, Szarvaskő, Zempléni-hg.), DK (Visegrádi-hg.).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave