Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Poëtum scabrae Zólyomi 1936 (Magyar perjés sziklagyep)
Az Északi-középhegység vulkáni kőzetein kialakult bennszülött sziklagyep-társulás, amelynek két ökológiai változatát írták le. A Szarvaskő gabbró-diabázszikláin 250–300 m magasságban, törmelékben gazdag, gyengén savanyú humuszos erubáz talajon élő állományait, és a Börzsöny andezitjén, 700-750 m tengerszint feletti magasságban talált előfordulását. Újabban megtalálták a Naszályon hárshegyi homokkövön is (Vojtkó 1993).
Általában alacsony, nyílt, viszonylag fajszegény sziklagyep, rendszerint nagy, mohákkal és/vagy zuzmókkal borított szabad sziklafelszínekkel. Ha a gyep záródik, árvalányhajas zárt változata alakul ki Stipa joannis és S. pulcherrima dominanciával.
A társulás valamennyi változatában a magyar perje (Poa pannonica subsp. scabra) uralkodik. A gabbrón (Szarvaskő) élő változat mészkedvelő fajokban gazdagabb, amelyet deres csenkeszes szubasszociációnak írtak le. Ezt a deres csenkesz (Festuca pallens), a sárga és a rózsás kövirózsa (Jovibarba hirta, Sempervivum marmoreum), a keménytövisű lucerna (Medicago rigidula), a magyar kőhúr (Minuartia frutescens), a homoki pimpó (Potentilla arenaria), a leány- és a fekete kökörcsin (Pulsatilla grandis, P. nigricans), a szürke gurgolya (Seseli osseum), valamint az északi fodorka (Asplenium septentrionale) és az északi szirtipáfrány (Woodsia ilvensis) jellemzi. Az andeziten előforduló változatban a sziklai csenkesz (Festuca pseudodalmatica), a kövi foszlár (Cardaminopsis arenosa), a magyar bogáncs (Carduus collinus), a gatyás saláta (Lactuca viminea) és a sziklai gyöngyvessző (Spiraea media) előfordulása jellemző.
ÉK (Zempléni-hg., Mátra, Börzsöny, Naszály).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave