Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Minuartio-Festucetum pseudodalmaticae (Mikyska 1933) Klika 1938 (49. kép) (Nyílt szilikátsziklagyep)
A környező hegyvidékeken minden vegetációs zónában előforduló edafikus társulás, amely többnyire a délies kitettségű, szélsőségesen napos, száraz élőhelyeket részesíti előnyben. Állományai nálunk a Középhegység vulkanikus vonulatain elterjedtek. Az alapkőzet általában andezit vagy riolit, ritkán gránit és homokkő. Talaja váztalaj vagy sekély erubáz, amely a sziklafelszínt csak foltokban borítja.
Legfontosabb fiziognómiai jellemzőjük, hogy a gyep az erős abiotikus stressz következtében nem záródik, s ennek következtében a szabad sziklafelszínen fajokban gazdag kriptogám közösség él. Az edényes fajok a szikla repedéseiben felhalmozódó talajon telepszenek meg.
A társulás domináns fűfaja a szárazságtűrő sziklai csenkesz (Festuca pseudodalmatica). Mellette jelentős a hosszúlevelű és a bozontos árvalányhaj (Stipa tirsa, S. dasyphylla) előfordulása, a nyíltabb állományokban pedig a magyar perje (Poa scabra subsp. pannonica) megjelenése. Flórája szegényebb, mint a mészkősziklagyepeké. Fajkészlete kárpáti elemekben gazdag.
Jellemző fajai a magyar kőhúr (Minuartia frutescens), a ritka északi szirtipáfrány (Woodsia ilvensis), az északi fodorka (Asplenium septentrionale), a hegyi kőtörőfű (Saxifraga adscendens), a hegyközi cickafark (Achillea crithmifolia), a molyhos pimpó (Potentilla neglecta) és a hegyi kökörcsin (Pulsatilla montana). Mészkövön is előfordul a sziklai ternye (Aurinia saxatilis), a rózsás kövirózsa (Sempervivum marmoreum) és a buglyos kőtörőfű (Saxifraga paniculata). A száraz gyepek fajai közül megtalálható a szürke gurgolya (Seseli osseum), a homoki pimpó (Potentilla arenaria) és a karcsú fényperje (Koeleria gracilis). Bolygatást jelez a kora tavaszi efemer fajok, a ködvirág (Erophila verna), a lúdfű (Arabidopsis thaliana) és az egyéves veronikafajok elszaporodása.
ÉK vulkanikus tagjai (Börzsöny, Cserhát, Mátra, Szarvaskő, Zempléni-hg.), DK (Visegrádi-hg., Velencei-hg.).
Kárpáti nyílt szilikátsziklagyep (Minuartio-Festucetum pseudodalmaticae) sziklai ternyével (Aurinia saxatilis) a Fűzéri Várhegyen.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave