Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Asplenio rutae-murariae-Melicetum ciliatae Soó 1962 (Gyöngyperjés mészkősziklagyep)
A Dunántúli Középhegység mészkővonulatain, a kollin-szubmontán övben rendszeresen délies kitettségben kialakuló, mészkedvelő pionír sziklai társulás, amely frissen keletkező vagy állandósult, még be nem erdősült mészkősziklafelszíneken fordulhat elő. Talaja még többnyire nem alakult ki, néhol a sziklák repedéseit váztalaj vagy vékony rendzina tölti ki, amelyet az erózió állandóan veszélyeztet, s amely a termőhely pionír jellegét fenntartja, illetve újratermeli.
A társulás szerkezete még laza, kialakulatlan, inkább tekinthető a hasonló tűrőképességű fajok laza együttesének, mint szervezett életközösségnek. Az erős abiotikus stressz következtében a gyep soha nem zárul, az egyes egyedek javarészt egymástól elszigetelten élnek, nincsenek kapcsolatban egymással.
Legfontosabb füve a társulásképzésre legalkalmasabb faj, a prémes gyöngyperje (Melica ciliata). Jellemző fajai a kövi fodorka (Asplenium ruta-muraria), a Jávorka-pikkelypáfrány (Ceterach officinarum subsp. javorkaeanum), a sárga és a rózsás kövirózsa (Jovibarba hirta, Sempervivum marmoreum), az északi fodorka (Asplenium septentrionale), a borsos varjúháj (Sedum acre), a fehér varjúháj (Sedum album) és az apró nőszirom (Iris pumila).
A társulás még kevéssé tanulmányozott. Nem lehetetlen, hogy inkább az Alysso-Sedion albi csoportba tartozik.
DK (Bakony, Vértes, Gerecse, Budai-hg.).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave