Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Campanulo divergentiformis-Festucetum pallentis Zólyomi 1966 (Kárpáti mészkősziklagyep)
Az Északi-középhegység és a Kárpátok előhegyeinek alacsony hegyvidéki zónájában, elsősorban délies kitettségben előforduló mészkősziklai pionír társulás, amely frissen keletkező vagy állandósult, be nem erdősült sziklafelszíneken alakul ki. Talaja általában triász mészkövön kifejlődő, sziklafelszínekkel erősen tagolt mintázatú váztalaj vagy vékony rendzina, amelyet az erózió állandóan veszélyeztet fenntartva, illetve újratermelve a pionír állapotot.
Legfontosabb fiziognómiai jellemzőjük a gyep nyílt szerkezete, amelyet az erős abiotikus stressz nem enged záródni. A növények elsősorban a sziklák repedéseiben felhalmozódó talajkezdeményen telepszenek meg.
A társulás állományalkotó pázsitfűfaja általában a szárazságtűrő deres csenkesz (Festuca pallens). Karakterfajai a nagyvirágú pongyola harangvirág (Campanula sibirica subsp. divergentiformis), a tátrai hölgymál (Hieracium bupleuroides), a háromszínű árvácska (Viola tricolor), a sziklai borkóró (Thalictrum foetidum), a Jávorka-pikkelypáfrány (Ceterach officinarum subsp. jávorkaeanum), a pillás zanót (Cytisus ciliatus) és a korai szegfű (Dianthus praecox). Más sziklagyepekkel közös fajai a buglyos kőtörőfű (Saxifraga paniculata), a rózsás kövirózsa (Sempervivum marmoreum), az apró nőszirom (Iris pumila) és a sziklai ternye (Aurinia saxatilis). A nyúlfarkfűgyepek felé mutat átmenetet az erdélyi nyúlfarkfű (Sesleria heufleriana) jelenléte. A Bélkő melegkori reliktuma, a szirti pereszlény (Calamintha thymifolia), és az endemikus magyarföldi husáng (Ferula sadleriana) is előfordul ebben a társulásban.
ÉK (Aggteleki-karszt, Bükk).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave