Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Poo badensis-Caricetum humilis Dostál 1933 em. Soó 1971 (Északi zárt mészkősziklagyep)
A Bükk és a Tornai-karszt mészkő és dolomit alapkőzetein kialakuló zárt sziklagyep, amelynek a szukcesszióban betöltött helye hasonló a Dunántúli-középhegység sziklafüves gyepéhez (Chrysopogono-Caricetum humilis), azt helyettesíti, de összetételében lényegesen eltérő társulás, amely főleg déli és keleties kitettségben, mérsékelten meredek lejtőkön, viszonylag sekély, erősen törmelékes rendzinán alakul ki.
Zárt sziklagyep, amely azonban a Chrysopogono-Caricetum humilisszal szemben csak egyszintű állományokat alkot, s benne a sziklagyepek fajai már alárendelt szerepet játszanak, és a lejtősztyeppek fajai válnak uralkodóvá. Valójában egy sziklás termőhelyen kialakuló, kontinentális hegyi sztyepprét benyomását kelti.
A fent leírt sztyeppjelleg a társulás faji összetételében is érvényre jut, amennyiben a társulás uralkodó faja, a lappangó sás (Carex humilis) mellett a pusztai csenkesz (Festuca rupicola) és a karcsú fényperje (Koeleria cristata) ér el magasabb borítási értékeket. Az állandó fajai elsősorban Festuco-Brometea- és a Festucetalia-fajok, amilyen a szürke gurgolya (Seseli osseum), az ebfojtó galaj (Asperula cynanchica), a sárga hagyma (Allium flavum), a vajszínű ördögszem (Scabiosa ochroleuca), a sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys), a közönséges legyezőfű (Filipendula vulgaris), a réti zsálya (Salvia pratensis), míg a sziklai fajok közül egyedül a prémes gyöngyperje (Melica ciliata) jelentkezik nagyobb állandósággal. Maga a névadó sziklai perje (Poa badensis) nálunk teljesen hiányzik a társulásból. Előfordul viszont ritka jellemző faja, a zöldes kígyókapor (Silaum peucedanoides) és a tarka imola északi-kárpáti bennszülött alfaja, a Centaurea triumfettii subsp. stricta.
ÉK (Bükk, Tornai-karszt).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave