Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Inulo ensifoliae-Seslerietum hungaricae Vojtkó 1998 (Peremizs-magyar nyúlfarkfű sziklagyep)
Az Északi-középhegység és a Kárpátok előhegységeinek zárt, extrazonális, alacsony füvű mészkősziklagyepje, amely enyhe, nyugati kitettségű lejtők sekély, rendzina talaján alakul ki.
A magyar nyúlfarkfű (Sesleria hungarica) egyszintű, sűrűn záródó sziklagyepet alkot, amelyben csak a kardlevelű peremizs (Inula ensifolia) ér el nagyobb borítási értékeket. A társulásnak van egy sajátságos hegyisztyepp jellege, ami abban nyilvánul meg, hogy a fajgazdag gyepben nagy számban jelennek meg sztyeppréti és erdőssztyeppfajok.
Ugyanakkor a társulásban kevés a nagy állandóságú faj, amilyen a sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys) vagy az ebfojtó müge (Asperula cynanchica). Említést érdemel a hegyi gamandor (Teucrium montanum) és a bennszülött bükki repcsény (Erysimum odoratum subsp. buekkense). Feltehetően a posztglaciális sztyepp korszakából fennmaradt montán jellegű reliktum társulás.
ÉK (Bükk).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave