Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


8. Genisto pilosae-Seslerietum hungaricae Vojtkó 1998 (Rekettyés magyar nyúlfarkfű sziklagyep)
Nyílt, alacsony füvű, fajgazdag, reliktum jellegű dolomit sziklagyep, amely a nyugati kitettségű, mérsékelten meredek dolomitlejtők sekély, törmelékes rendzina talaján extrazonálisan jelenik meg.
A társulás egyetlen domináns faja, a magyar nyúlfarkfű (Sesleria hungarica), amelynek borítása többnyire nem haladja meg az 50%-ot. A laza mintázatú gyepben virágokban és orchideákban gazdag közösség talál kedvező termőhelyi viszonyokat, amit különösen jól érzékeltet a társulás májusban észlelhető elragadó virágpompája.
A domináns faj mellett jellegzetesek a társulás posztglaciális melegkori, reliktum jellegű, termofil elemei, amilyen a harangcsillag (Asyneuma canescens), a törpe sás (Carex humilis), a tavaszi hérics (Adonis vernalis), a sárga hagyma (Allium flavum), a festő müge (Asperula tinctoria), a henye boroszlán (Daphne cneorum), a cseplesz lucerna (Medicago prostrata) és számos orchidea, pl. a boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus), a szúnyoglábú és a jószagú bibircsvirág (Gymnadenia conopsea és G. odoratissima), a bíboros kosbor (Orchis purpurea) stb., valamint a molyhos tölgyesek számos eleme, pl. a tollas szálkaperje (Brachypodium pinnatum), a tavaszi kankalin (Primula veris subsp. inflata), a szarvas kocsord (Peucedanum cervaria), a cserszömörce (Cotinus coggygria) és a nagyezerjófű (Dictamnus albus).
ÉK (Bükk: Csákpilis, Vasbánya).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave