Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Serratulo radiatae-Brometum pannonici Borhidi 1996 (Mecseki sziklafüves lejtő)
A Mecsek magas zárt sziklagyepje a mészkőkibúvásokon alakul ki. Évelő füvek és szubmediterrán elterjedésű lágyszárú növények alkotják.
Triász mészkövön, meredek (10–35 fokos) déli és délkeleti sziklalejtőkön vagy a déli oldalak sziklás erdei tisztásain kialakuló gyeptársulás, talaja mélyebb törmelékes mészkőrendzina.
Szerkezetét tekintve kétszintű zárt gyep, amelynek magasabb gyepszintje elérheti a 80–100 cm magasságot, és elsősorban a magyar rozsnok (Bromus pannonicus) és fényperjefajok (Koeleria spp.) alkotják. Az alacsony gyepszintben félcserjék uralkodnak mint a homoki pimpó (Potentilla arenaria) és kakukkfüvek (Thymus spp.), valamint a barázdált csenkesz (Festuca rupicola) és a lappangó sás (Carex humilis) törpe gyepje.
A magas gyepszint fent említett uralkodó fajaihoz társulnak magasabb termetű kétszikűek, mint a jellemző sugaras zsoltina (Serratula radiata), a tarka imola (Centaurea axillaris), a fényes galaj (Galium lucidum), a nagy szegfű (Dianthus giganteiformis), a hangyabogáncs (Jurinea mollis) és a karsztbokorerdők jellegzetes szegélynövénye, a védett baranyai peremizs (Inula spiraeifolia). Az alacsony gyepszint jellemző fajai a védett ezüst útifű (Plantago argentea), a sárga kövirózsa (Jovibarba hirta), a borzas szulák (Convolvulus cantabrica), a hegyi hagyma (Allium montanum), ékessége a leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) és két ritka védett orchideafaj: a majomkosbor (Orchis simia) és az igen ritka szarvas bangó (Ophrys cornuta).
A nyílt sziklagyepekkel szemben fontos differenciális fajai a molyhostölgyes karsztbokorerdőkkel közös növényfajok, mint a már említett baranyai peremizs, a nagy ezerjófű (Dictamnus albus), a vörös gólyaorr (Geranium sanguineum) és a magyar repcsény (Erysimum odoratum).
DDt (Mecsek, elsősorban a Misina-Tubes vonulat).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave