Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Artemisio saxatilis-Festucetum dalmaticae Borhidi 1996 (Nyílt mecseki dolomitsziklagyep)
A Mecsek hegység keleti lejtőinek nyílt sziklagyepje. Kis kiterjedésű, reliktumjellegű társulás, amely a Mecsekben igen ritka dolomitkibúvásokon fordul elő, a széles mészkőpászták közé ékelődött keskeny, szalagszerű dolomitkibúvásokon, igen sekény törmelékes rendzinán.
Igen laza szerkezetű, legfeljebb 60%-os fedettségig záródó egyszintű laza gyepek, nagy, sziklamálladékkal borított növényzetmentes foltokkal. A hemikriptofitonok mellett jelentős szerepet játszanak a félcserjék és a rövid tenyészidejű egyévesek.
A ritkás gyepben a dalmát csenkesz (Festuca dalmatica) és a sziklai üröm (Artemisia alba) uralkodik. Mellettük fontos szerepet játszik a korai kakukkfű (Thymus praecox subsp. clivorum), a fényes galaj (Galium lucidum), a sármányvirág (Sideritis montana), a borzas szulák (Convolvulus cantabrica), a sárga fogfű (Odontites lutea), az ezüst útifű (Plantago argentea), a homoki pimpó (Potentilla arenaria) és a cseplesz lucerna (Medicago prostrata), továbbá a sárga hagyma (Allium flavum), a szürke nyúlkapor (Trinia glauca) és a közönséges napvirág (Helianthemum ovatum).
DDt (Mecsek).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave