Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Chrysopogono-Festucetum dalmaticae Dénes in Borhidi & Dénes 1997 (Zárt villányi dolomitsziklagyep)
A Villányi-hegység dolomitkibúvásain kialakult zárt sziklagyepek. Kis kiterjedésű, reliktum jellegű társulás, amelynek állományai a déli kitettségű gerincélek, kis lejtésű fejein, karsztbokorerdővel mozaikosan fordulnak elő. Talaja többnyire sekély, dolomit törmelékkel erősen kevert vázrendzina.
Kétszintű, meglehetősen magas borítású (75–85%) zárt sziklagyep, amelynek felső szintjét az élesmosófű (Chrysopogon gryllus) alkotja. Jellemző a sztyeppelemek nagyobb száma és borítása, továbbá a nyílt sziklagyepek több jellemző fajának (Sedum neglectum subsp. sopianae, Artemisia alba subsp. saxatilis, Fumana procumbens, Crupina vulgaris) hiánya.
A középhegységi zárt dolomitsziklagyepektől elkülöníti, hogy az alsó gyepszintben a lappangó sást a dalmát csenkesz (Festuca dalmatica) helyettesíti, és hiányzanak a középhegységi dolomit endemizmusok. Jellemző és elválasztó fajai a fényes galaj (Galium lucidum), a borzas szulák (Convolvulus cantabrica), a bakszarvú lepkeszeg (Trigonella gladiata) és a nagy szegfű (Dianthus giganteiformis). A sztyepprétek fajai közül jellemzi a késeiperje (Cleistogenes serotina), a hangyabogáncs (Jurinea mollis), az Orlay-murok (Orlaya grandiflora), a buglyos zanót (Cytisus austriacus), a kunkorgó árvalányhaj (Stipa capillata), a magas hölgymál (Hieracium bauhinii), a sárga hagyma (Allium flavum), a török müge (Asperula rumelica), a karcsú gyöngyike (Muscari tenuiflorum) és több védett orchideafaj, mint a majomkosbor (Orchis simia), a tarka kosbor (Orchis tridentata) és a vitézvirág (Anacamptis pyramidalis), a karsztbokorerdők fajai közül pedig a nagy ezerjófű (Dictamnus albus) és a tarka nőszirom (Iris variegata).
DDt (Villányi-hg. néhány kis állomány a Csukma és a Fekete hegy déli lejtőin).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave