Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Inulo spiraeifoliae-Brometum pannonici Dénes 1998
A Villányi-hegységben, a Szársomlyó meredek északi lejtőjén kialakult zárt mészkő sziklagyep, amely behatol a csúcs környéki karsztbokorerdő-állományok tisztásaira is. Az alapkőzet vastag, pados jura mészkő, amelynek hasadékait tölti ki a 80–90%-os borítással a gyep, amelynek negyedét-felét a domináns magyar rozsnok (Bromus pannonicus) teszi ki. Az ellenálló, kevéssé mállékony sziklákon gyér zuzmó-moha szinúzium alakul ki, alig 5%-ig terjedő borítással. A hasadékokban sziklalakó páfrányok, a pikkelypáfrány (Ceterach javorkaeanum), valamint az aranyos és a kövi fodorka (Asplenium trichomanes, A. ruta-muraria) élnek. A fajkombináció sajátsága, hogy a sziklahasadékfajok mellé nem sziklagyepfajok társulnak, hanem néhány pionír egyéves és sztyeppréti növények, mint a vékony csenkesz (Festuca valesiaca), a karcsú fényperje (Koeleria cristata), a koloncos legyezőfű (Filipendula vulgaris), a selymes boglárka (Ranunculus illyricus) és a macskafarkú veronika (Pseudolysimachion spicatum). A legkülönösebb azonban, hogy főképpen az erdőszegélyek, illetve a karsztbokorerdő fajai jelennek meg nagy borítással a gyepszintben, mint a baranyai peremizs (Inula spiraeifolia), az illatos hunyor (Helleborus odorus), a tarka nőszirom (Iris variegata), a méregölő sisakvirág (Aconitum anthora), a nagy gyűszűvirág (Digitalis grandiflora), vörös gólyaorr (Geranium sanguineum) és a baracklevelű harangvirág (Campanula persicifolia).
Úgy tűnik, hogy a társulás a sziklás tetőerdő (Aconito anthorae-Fraxinetum orni) és a mecseki karsztbokorerdő (Inulo spiraeifolia-Quercetum pubescentis) állományainak legeltetésével jött létre, amely visszaszorította a fafajokat, de a durván lécsős pados mészkőfelszín megóvta az állományt az elgyomosodástól.
DDt (Villányi-hg).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave