Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Potentillo arenariae-Festucetum pseudovinae Soó (1938) 1940 (Homoki legelő)
Bas.: Festucetum pseudovinae potentillosum arenariae Soó 1938.
Az Alföld egykor kiterjedt homoki legelői, amelyek ma legnagyobbrészt a túllegeltetés miatt degradálódtak, vagy a homokfásításnak estek áldozatul. Legszebb kialakulásban a Nyírségből ismerjük, ahol egykor nagy kiterjedésű állományai voltak, ma már csak kisebb-nagyobb, részben védett foltok őrzik ezt a rendkívül szép és virággazdag társulást, amelyet egyre nagyobb területeken vált fel elszegényedett és átalakult változata, a Thymo serpylli-Festucetum pseudovinae társulás (lásd Corynephorion canescentis csoport).
A lapos tetejű és enyhe lejtésű homokbuckák kötöttebb és humuszban gazdagabb talaján alakul ki a zárt homoki gyep legeltetésének eredményeképpen.
Alacsony füvű, zárt gyep, amelyben a veresnadrágcsenkesz (Festuca pseudovina) nyáron vörhenyes fényű gyepje közé a taposást jól tűrő homoki pimpó (Potentilla arenaria) terjedelmes kolóniái elegyednek. Ebből a gyepből emelkednek ki a legeltetés szelekciója során megmaradó szép és értékes gyógy- és mérgező növények, amelyek a társulás jellemző fajai. Túllegeltetés esetén a taposás és a túltrágyázás következtében a gyepben gyomok és szúrós-tövises növények juthatnak uralomra, amelyek a társulás leromlását jelentik.
Az említett domináns fajok mellett kisebb foltokon uralomra juthat a gumós perje (Poa bulbosa), a gindár sás (Carex supina) és a karcsú fényperje (Koeleria gracilis). A gyep értékes védett növényei a homoki sztyepprétből itt maradt társulásreliktumok, amilyen a tavaszi hérics (Adonis vernalis), az agárkosbor (Orchis morio), a magyar kökörcsin (Pulsatilla pratensis subsp. hungarica), a leánykökörcsin (P. grandis) és az igen ritka, csak a Nyírségben előforduló ibolyakökörcsin (Pulsatilla patens), és egyes helyeken (pl. Bátorliget) ezek hibridjei is! További ritka növényei a terpedt pimpó (Potentilla leucopolitana) és a védett piros kígyószisz (Echium russicum). Jellemzők lehetnek még – mint zavarást tűrő legelőnövények, – a ragadós mécsvirág (Melandrium viscosum), a közönséges és a bibircses torzon (Polycnemum arvense és P. verrucosum), továbbá a füzéres szikárka (Scleranthus polycarpos) és az enyves kőhúr (Minuartia viscosa). A homokpusztagyep fajai közül értékes színezőelemek lehetnek a szalmagyopár (Helichrysum arenarium), a homoki baltacím (Onobrychis arenaria) és a szarvacskás pitypang (Taraxacum erythrospermum).
Az Alföld homokos területein, elsősorban a Nyírségben és a Duna–Tisza közén, valamint a Duna-vidéken fordul elő. Legszebb kialakulása és nagyobb védett állományai: a Bátorligeti nagylegelőn és a hajdúbagosi földikutya-rezervátumban vannak. Nem védett, nagy kiterjedésű állománya van még a Hajdúhadház-Liget gyalogsági lőtéren, az ország legnagyobb magyar kökörcsin- és földikutya-állományával.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave